Odhlásit auto z evidence vozidel je možné na několik způsobů a mohou vás k tomu vést různé důvody. Jedním z nich je, že jste váš automobil nechali ekologicky zlikvidovat.
Všechny možnosti jak odhlásit auto z registru uvádíme v tomto článku. U všech typů odhlášek jsou uvedené seznamy dokladů a potvrzení, které potřebujete mít k odhlášení na úřadě s sebou.
Odhlášky provádí magistráty nebo městské úřady tzv. "obcí s rozšířenou působností", které spravují některé záležitosti pro více obcí v okolí nebo pro nějaký územní obvod. Úřady těchto obcí vedou evidenci obyvatel, vydávají doklady, vydávají živnosti a také spravují evidenci aut, přesněji registr silničních vozidel.
Na městkých úřadech nebo magistrátech hledejte odbor dopravy a silničního hospodářství, případně oddělení evidence vozidel.
Obce s rozšířenou působností jsou všechna bývalá okresní města, ale kromě nich jsou obcemi s rozšířenou působností i některá další.
Vaši spádovou oblast můžete najít podle tohoto seznamu obcí s rozšířenou působností dle krajů a okresů.
Po fyzickém zániku vozidla je možné trvale vůz odhlásit z evidence. Zánikem vozidla je myšleno jeho předání na ekologickou likvidaci nebo jeho zničení, například při dopravní nehodě.
K žádosti o trvalé odhlášení vozu z registru musíte doložit doklad o jeho ekologické likvidaci. Tento doklad má přesný název: Potvrzení o převzetí autovraku do zařízení ke sběru autovraků a vydávají je certifikované subjekty, které jsou pověřeny sběrem a likvidací vozidel a autovraků.
Pokud bylo vozidlo zničeno při dopravní nehodě, musíte k žádosti o tvralé vyřazení vozu z evidence přiložit potvrzení o zničení od Policie ČR.
Automobil tedy dnes už nejde trvale odhlásit z registru vozidel, pokud o jeho likvidaci nebo zničení neexistuje nějaký doklad. Pouze při trvalém odhlášení bezmotorových přípojných vozidel, přívěsů a karavanů se ekologická likvidace dokládá pouze čestným prohlášením.
Pokud automobil neexistuje, pak o tom musí existovat nějaký úřední záznam - potvrzení o převzetí vraku na ekologickou likvidaci nebo potvrzení o zničení od Policie ČR.
Uložte si Formulář žádosti o trvalé odhlášení vozidla z evidence (668 kB) ve formě vyplnitelného PDF. Můžete formulář vyplnit v počítači a pak vytisknout, nebo si jej nejprve vytiskněte a vyplňte ručně.
Žádost o trvalé vyřazení vozu z registru obsahuje následující dokumenty:
Auto v majetku firmy (právnické osoby) může odhlásit její jednatel, případně k tomu může zplnomocnit svého zaměstnance nebo nějakou jinou třetí osobu. Plná moc nemusí být úředně ověřená.
Při odhlašování aut v majetku firem nebo podnikatelů není nutné přikládat výpisy z obchodního rejstříku nebo kopie živnostenských listů. Údaje o majiteli, pokud je jím právnická osoba nebo podnikatel si úředníci zjistí sami.
Zánik vozidla, tedy jeho trvalé vyřazení z evidence provádí úřady zdarma. Jakoukoliv změnu by měl majitel auta hlásit úřadu do 10 dní. To se vztahuje i na zánik vozu a jeho trvalé vyřazení z evidence. Nenahlášením změny, tedy i neodhlášením zaniklého vozu z registru se vystavujete pokutě až 50.000 Kč.
Pokud auto z nějakého důvodu neprovozujete, ale nechcete se ho zbavit, můžete jej dočasně vyřadit z evidence uložením registračních značek auta do tzv. depozitu. Zjednodušeně řečeno, SPZky odmontujete z auta odnesete je na příslušný úřad.
V první fázi je možné auto vyřadit z evidence na 12 měsíců. Úřadu odevzdáte tabulky s registrační značkou auta. Rovněž do depozitu dáte malý technický průkaz (osvědčení o registraci) a do velkého technického průkazu vyznačí, že auto bylo dočasně zrušeno. Velký technický průkaz se v depozitu nenechává, máte jej po dobu depozitu u sebe.
Následně je možné zrušit povinné ručení a auto pak musí neprodleně zmizet z veřejné komunikace na soukromý pozemek.
Pokud auto bez značek necháte na ulici nebo na veřejně přístupném parkovišti, automaticky se jedná o vrak, který brzy neujde pozornosti policie a úřadů. Hrozí mu odtah a následná nedobrovolná likvidace. Auto musíte přesunout na soukromý pozemek a zabezpečit jej proti úniku provozních kapalin.
Po uplynutí 12 měsíců je možné podáním další žádosti dočasné vyřazení z registru prodloužit, a to až na dobu neurčitou. Úřadu musíte pravdivě sdělit adresu uskladněnní a účel využití vyřazeného automobilu.
Uložte si Formulář žádosti o dočasné odhlášení vozidla z evidence (668 kB) ve formě vyplnitelného PDF. Můžete formulář vyplnit v počítači a pak vytisknout, nebo si jej nejprve vytiskněte a vyplňte ručně.
Žádost o dočasné vyřazení vozu z registru obsahuje následující dokumenty:
Skutečnosti uvedené v žádosti o dočasné vyřazení (depozit) může přijít zkontrolovat příslušný odbor životního prostředí. Jedná se především o adresu a účel využití auta. Pokud odstavené auto nebo vrak ohrožuje životní prostředí, hrozí vám pokuta až 50.000 Kč.
Dočasné vyřazení automobilu z evidence je za správní poplatek 200 Kč. Prodloužení lhůty vyřazení po uplynutí prvních 12 měsíců je za správní poplatek 50 Kč. Jakékoliv změny je třeba hlásit úřadu do 10 dní, jinak vám opět hrozí pokuta až 50.000 Kč.
Pokud máte na auto sjednané povinné ručení a auto jste odhlásili z evidence, pak je dobré ještě vypovědět smlouvu na povinné ručení. Můžete totiž získat zbylé peníze z pojistky zpět. Výpověď se provádí tak, že po odhlášení zašlete kopii velkého technického průkazu svojí pojišťovně.
Do techhnického průkazu vozidla úředníci po odhlášení auta uvedou, že je auto trvale nebo dočasně vyřazeno z evidence. A na základě tohoto záznamu v TP pojišťovna smlouvu zruší a peníze Vám zašle zpět.
Pokud s automobilem nejezdíte a tudíž na auto nemáte sjednané povinné ručení, pak je třeba do 14 dní odevzdat registrační značky vozu do depozitu. Je tedy vaší povinností do dvou týdnů od ukončení pojištění auto dočasně vyřadit z evidence vozidel. Další podmínkou je, že auto bez SPZ nesmí zůstat na veřejné komunikaci.
Když toto ve stanovené lhůtě neuděláte, vystavujete se povinnosti platit denní sazbu poplatku do garančního fondu ČKP. Poplatek za osobní automobil může za rok činit až 34.000 Kč.