Odtah a likvidace autOdtah a likvidace aut
Chci likvidaci

Jak připravit auto na dlouhodobé parkování?

19. 5. 2018 | Autor: Vladimír Matajs

Možná to nezní úplně logicky, ale dlouhodobé stání je pro vaše auto velmi namáhavý stav. Může to skončit i tím, že se z auta stane definitivně nepojízdný vrak, který už čeká jen cesta na ekologickou likvidaci.

I když váš vůz používáte jen občas, je to pro technický stav vozidla lepší, než dlouhodobé parkování po dobu měsíců či let. Jak byste měli vaše auto zabezpečit pro dlouhé stání, abyste o něj nepřišli?

Mohlo by vás také zajímat

Parkujte v garáži, pod střechou nebo pod plachtou

Nechat auto jen tak na ulici může být problém. Auto mohou poškodit extrémní vlivy počasí jako kroupy. Na vzhledu karosérie a laku se může nepěkně podepsat jarní pyl nebo podzimní listí.

Špinavé auto může působit opuštěně a takové auto pak láká bezdomovce nebo kriminální živly. Pokud dlouhodobě stojící auto někdo viditelně poškodí, pak je jeho přeměna na bezcenný vrak otázkou několika málo dní.

Auto, které zabírá parkovací místo na ulici může být trnem v oku sousedů. Proto doporučujeme dlouhodobé stání na soukromém pozemku. Z důvodu ochrany proti počasí by mělo auto být pod střechou, nebo alespoň pod kvalitní plachtou.

Interiér auta pečlivě ukliďte

Z auta odstraňte všechno viditelné, co může mít nějakou hodnotu, aby tyto věci nikoho nelákaly k vloupání do vašeho vozu. Auto by mělo být uklizené i proto, že spolehlivou známkou vraků je nepořádek v kabině a v kufru.

Auto je dobré vyčistit od zbytků jídla nebo nápojů, které se po čase rozkládají a svojí "vůní" mohou přilákat hlodavce, kuny, kočky nebo jiné nezvané hosty. Kuny dokáží napáchat velké škody na elektroinstalaci vozu, protože jim chutná izolace kabelů. Tyhle tvory v autě určitě nechcete!

Vůz je dobré uklidit i z toho důvodu, že v něm zřejmě budete chtít v budoucnu znovu jezdit. A není nic horšího, než muset za jízdy čichat zápach výkalů nebo moči zvířat, která si z vašeho auta během parkování udělala komofortní byteček.

Banner RIXO - Srovnejte si pojištění vozidel
Reklama - RIXO.CZ

Nezatahujte ruční brzdu

Zatáhnout ruční brzdu před dlouhodobným parkováním není dobrý nápad. Brzda může časem zareznout a až budete chtít zvnovu jezdit, nebudete schopni auto odbrzdit. Vůz bude díky tomu nepojízdný.

Zakousnutá brzda vyžaduje odtáhnout auto do servisu a provést opravu, která může stát řádově tisíce korun. Pro zabrždění auta na rovině bude bohatě stačit, pokud necháte jen zařazenou rychlost. Pokud chcete dlouhodbě parkovat ve svahu, zajistěte navíc kola auta pomocí klínů nebo cihel.

Naplňte nádrž palivem po okraj

Toto je vhodné zejména u aut, která mají kovovou palivovou nádrž. V prázdné nádrži může kondenzovat vzdušná vlhkost a ta následně způsobí její rezivění.

Šupinky rzi se při následném naplnění nádrže mohou odloupnout do paliva a způsobit problémy v palivové soustavě. Pro naplnění nádrže použijte radějí co nejkvalitnější palivo z prověřeného zdroje.

Odpojte baterii a vyndejte ji z auta

Baterie trpí na samovybíjení a tento proces je ještě rychlejší, pokud ji necháte zapojenou v autě. Všechny blikající kontrolky, palubní hodiny a drobné zkraty v elektroinstalaci baterii v autě vybíjejí ještě rychleji.

Při dlouhodobém stání auta může dojít k hlubokému vybití baterie. To znamená její trvalé poškození a ztrátu kapacity. Hluboce vybitá olověná baterie již nikdy nepůjde dobít na plnou kapacitu, nevydrží v autě dlouho a je v podstatě na vyhození.

Bateriím nesvědčí ani kolísání venkovních teplot nebo velké mrazy. Tyto teplotní vlivy opět urychlují samovybíjení baterie a zkrajují její životnost. Proto je dobré baterii z auta vyndat a umístit někam do pokojové teploty. Zvláště, pokud vaše auto bude parkovat přes zimu.

Doplňte kapalinu v ostřikovačích

Tato rada je dobrá hlavně tehdy, pokud auto bude parkovat přes zimní měsíce. V nádrži a trubičkách ostřikovačů mohla zůstat letní směs, která může v zimě zamrznout a nádržku a hadičky roztrhat.

Proto je vhodné na čerpací stanici koupit zimní nemrznoucí směs do ostřikovačů a tou nádržku doplnit. Starou kapalinu je ideální nejprve celou spotřebovat, protože rozředěním se snižuje nemrznoucí schopnost zimní směsi.

Dofoukněte řádně pneumatiky

Z natlakovaných pneumatik vzduch průběžně utíká. Během dlouhodobého stání v řádu měsíců se tak auto může ocitnout na prázdných gumách. Prázdné gumy jsou dalším zlověstným znamením, že se z auta stává vrak. Proto se tomu chcete vyhnout.

Delší stání na prázdných pneumatikách může navíc způsobit poškození jejich vnitřní struktury. Pokud odkládáte auto na stání na opravdu dlouhou dobu, je vhodné nápravy auta podložit cihlami nebo špalky, aby váhu auta nedržely jenom pneumatiky.

Nezapomeňte platit povinné ručení

Pokud přestanete platit povinné ručení, pak musíte do 10 dní dočasně odhlásit z evidence a odevzdat registranční značky vozu (SPZ) do tzv. depozitu. Jinak vám hrozí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Opuštěné auto bez značek je opět jasný signál, že se jedná o vrak a koledujete si o jeho odtažení a sešrotování.

Pokud autem nejezdíte, a přesto potřebujete platit povinné ručení, pak využijte různé slevy nebo sezónní režimy, které nabízejí některé pojišťovny. Sezónní pojistka má sice určitá mezení, ale je možné díky ní výrazně ušetřit a zároveň mít na auto stále sjednané zákonné pojištění.

Jak uvést auto zpět do provozu?

  1. Podívejte se pod kapotu a pod auto, zda nenajdete známky výskytu hlodavců. Zkontrolujte kabeláž, zda není poškozená.
  2. Zkontrolujte gumu na stěračích, zda není popraskaná nebo zpuchřelá. Zkontrolujte funkci stěračů a ostřikovačů.
  3. Zkontrolujte stav stav pneumatik a tlak vzduchu v nich. Pokud je to potřeba, pneumatiky dofoukněte.
  4. Zkontrolujte funkci brzd. Pozor, brzdové kotouče mohou být časem zarezlé a než se rez z kotoučů ošoupe, auto bude prvních několik kilometrů brzdit nezvykle.
  5. Zkontrolujte hladiny provozních náplní, motorového oleje a brzdové kapaliny. V případě potřeby příslušné kapaliny doplňte.
  6. Vraťte do auta baterii a znovu ji zapojte.
  7. Auto bude zřejmě potřeba umýt.

Závěrem

Před dlouhodbým parkováním vašeho auta jej na dlouhé stání určitě dobře připravte. Nezabere to mnoho času ani energie.

Vyhnete se nepříjemným překvapením, až budete chtít vaše auto znovu používat. Určitě nechcete opustit milované auto a po návratu najít vrak!

Zbavte se vraku snadno + odhlášení z evidence

Pro vrak (pojízdný i nepojízdný) dojedeme kamkoliv v ČR
Vaše auto odhlásíme z evidence vozidel automaticky a ZDARMA
Pokud má auto povinné ručení, pak ho u vaší pojišťovny vypovíme
Vyplňte formulář níže, zavoláme vám zpět pro domluvení termínu odtahu
Pámbu vám zaplať za každé sdílení
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram